פיוטים ברשת


כתבה: אילנית יהודה

במסורת היהודית הפיוטים מושרים פעמים רבות בשבתות, בימים טובים ובחגים אך גם בימות החול. ניתן לדלות מהרשת מגוון רחב של פיוטים לכבוד חג הפורים הקרב ובא וליישם זאת גם לגבי חגים ומועדים אחרים. בכוונתי לסקור כעת בקצרה את
אתר הפיוט והתפילה שיסייע לכם לעשות זאת.


פיוטים לפורים: מסורת כורדיסטאן

אתר הפיוט והתפילה מנגיש את עולם הפיוט באופן חינמי, לכל החפץ בכך. זהו אתר עצום בהיקפו ששואף לתת את התמונה הכללית הרחבה ביותר האפשרית של עולם הפיוט לאורך הדורות ובימנו אנו. בעבר הוא נקרא
הזמנה לפיוט.  

האתר הוא פרי של שיתוף פעולה של הספרייה הלאומית ושל האוניברסיטה העברית (סנונית), קרן אביחי, משרד החינוך, קרן מתנאל ושותפים נוספים. האתר הוקם לראשונה בשנת 2004.
מטרתו היא "לשמר ולהחיות מסורות, שירה, תפילה ומוזיקה יהודית בנות אלפי שנים מכל קהילות ישראל. האתר מנגיש לקהל הרחב את עולם הפיוט והתפילה על מרכיביו השונים – הטקסטים, המנגינות, הרקע הרעיוני, ההיסטורי, התרבותי והאקטואלי. מאגר הפיוטים והתפילות שבאתר מכיל ביצועים פופולאריים וביצועים פחות מוכרים כאחד, המופצים באופן יום-יומי בישראל וברחבי העולם".
האתר הוא אתר שיתופי המאפשר לגולשים לתרום לו מידיעותיהם ומניסיונם כחזנים, כחוקרים או כחובבי פיוטים.

אחד הדברים הייחודים לאתר מתבטא בכך שמובנה בו רדיו פיוט שמאפשר להאזין לפיוטים ממסורת שונות בזמן שאנו גולשים באתר.
הרדיו מאפשר יצירה של רשימות השמעה והאזנה לתחנות קיימות.


כתב העת המקוון "זמן פיוט" העוסק בנושאים נבחרים בעולם הפיוט והתפילה מובנה גם הוא באתר.ניתן לחפש מידע באתר על פי סוגי הפריטים הדרושים לנו: אודיו, שירים, מאמרים, וידאו, כתבי יד ותווים, כמודגם בצילום :
אם נבחר למשל בפריט "שירים" נגלה שעיקר מקורות התוכן באתר מגיע מהגולשים 2607 פריטים, 1202 פריטים מגיעים מהאתר הזמנה לפיוט. 

נתונים אלו מלמדים על גודל המעורבות העמוק של הגולשים באתר זה שיוצרים את תכניו תוך כדי תנועה ברשת.
נוסף על אלו, ניתן לדלות פריטים על פי: זמני תפילה, מחברים לפי א"ב, מעגל השנה, מעגל החיים ומדינת המקור: מרוקו, ישראל, אשכנז, גרמניה, תוניס וצפון אפריקה.

אסיים את הפוסט במגוון קישורים ייחודים ונפלאים שניתן למצוא באתר הפיוט והתפילה לכבוד חג הפורים :פורים ופיוטים שמחים לכולנו !


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

מדברים עם הידיים (ולא רק) : מהי שפת סימנים ?

אפליקציית "ליבי" היא מעשרת האפליקציות המובילות בעולם

חדש בספרייה! ספרים דיגיטליים E-BOOK